ALES HAZIRLIK KURSU Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), herhangi bir üniversitede lisans eğitimini tamamlamış veya üniversite son sınıfta okuyan ve yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin girmek zorunda oldukları bir sayısal ve sözel yetenek sınavıdır. Yüksek Lisans için (Her Üniversiteye göre hesaplaması değişse de genellikle şu şekilde olur) ;

Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın (ALES’in en az)  % 50’si
Lisans Derecesinin (Transcript’in)                   % 25’i
Mülakat Sınavı’nın                                               % 25’i

alınmaktadır. Bu işlemler sonucunda elde edilen puanlar en yüksekten başlayarak sıralanırlar ve üniversitenin kontenjanı dâhilinde yüksek lisans programına yerleştirilirler. Yüksek Lisans programına girebilmek için ALES puanının mümkün olduğunca yüksek olması önemli bir avantajdır.

ALES Mayıs ve Eylül, Kasım dönemleri olmak üzere yılda üç kere yapılır. Pandemi sürecinden kaynaklı olarak değişiklik gösterebiliyor. Sınavda Sayısal  50 ve Sözel 50 olmak üzere toplam 100 soru yer almaktadır.

Sözel Testleri ise, sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.
Her dört testteki sorular da, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

Sayısal                                 50 Soru
Sözel                                    50 Soru

ALES HAZIRLIK KURSU

Sınavla İlgili Diğer Bilgiler;

Sınav süresi 150 Dakikadır Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Sınavda en yüksek puan 100’dür. Üniversitelerin taban puanı genellikle 55 ve üzeridir. Ancak bazı programlarda üniversite baraj puanını yüksek tutma hakkına sahiptir. Doktora içinde ALES puanı istenmektedir.

Örnek verecek olursak ; Şevval TURHAN Kocaeli Üniversitesi Fen fakültesi Matematik bölümü’nü 81,03 not ortalaması ile bitirmiş ve Sakarya Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik bölümünde yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen bir öğrencidir. Şevval okulu bitirmeden önce Kasım döneminde girmiş olduğu ALES Sınavı’ndan 73,30 almıştır. Ağustos ayında açılan Sakarya Üniversitesi Enstitüsü’ye başvurusunu yapmış ve mülakata katılmıştır. Bölüme 25 kişi alınacaktır ve Şevval’in  puanı;

 

ALES’in % 50’si            = 73,30 * 0,50 = 36,65

Transcript’in % 25’i      = 81,03 * 0,25 = 20,25

Mülakatın % 25’i         = Sınavdan sonra ilan edilir. (Bazen ilan edilmez. sadece kazanan kişiler açıklanır)

(36,65) + (20,25) + (Mülakat notunun % 25’i) = Diyelim ki 72,41

Şevval Turhan’ın aldığı puan (72,41) yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında kontenjan dahilinde bulunuyorsa (25 kişi arasında) Şevval Yüksek Lisans eğitimi yapmaya hak kazanmış olacaktır. Ancak ilk 25 kişi arasına giremez ise bu programa yerleşemeyecektir. Bir kişi aynı anda birden çok programa başvurabilir. Ancak kazandıklarından sadece bir tanesinin eğitimine devam etme hakkı vardır.

Ales kurslarımızı online ve yüzyüze olarak vermekteyiz. Kurslarımıza başlamadan önce deneme dersi yapma imkanımız bulunmaktadır. Uzman ekibimiz ile yıllardır Türkiye’nin her noktasına özel ders vermekteyiz.

https://www.ozelderssepeti.net

http://www.onlinelgskurs.com